ELLE UK - Interview with Jessie J

28. října 2012 v 12:19 | WhiteSparkle |  Interviews
Přeložila jsem pro vás rozhovor s Jessie z nejnovějšího čísla britské ELLE! Originální scany a fotky z photoshootu v naší galerii ZDE. KOPÍRUJTE JEDINĚ S MÝM ZDROJEM!

• HLASUJTE O FOTKU MĚSÍCE ZDE A PODÍVEJTE SE NA NOVÝ VIDEOKLIP "REMEMBER ME" TADY


Interview: Katie Mulloy

Nebudeme vám říkat, že je Jessie J taková, jakou byste ji nečekali. Nebudeme ji nazývat překvapující. Protože pokud si to přečtete, zjistíte, že je Jessie J celá taková, jak jste doufali - hlas, názory, nohy - a možná také i módní ikona.

Její nohy jsou tak trochu problém. "Omlouvám se, já prostě nevím, co s nimi mám dělat," říká kolem se kroutící Jessie J. Pokouší se zavěsit jednu přes druhou, ale nakonec si sundá dřevěné boty na podpatku od Stelly McCartney a zastrčí si jednu nohu pod sebe. "Mám strašně malé tělo a dlouhá stehna. Myslím si, že jenom moje noha má 86 cm." Je to jako sledovat hříbě zdolávající extrémy, aniž by si uvědomovalo, že jsou mu vlastní. Hříbě v půlnočně modrých disco kalhotech od American Apparel.

(...) Ale teď už sedíme, končetiny jsme nechaly být, a všechno je hned menší, jemnější a trochu méně odzbrojující. Jen teď jsem schopná připustit, že jí je opravdu jen 24 let. Tvář, kterou jste vždy znali jako nápadnou, je teď hladká a krásná, v neutrálních tónech, z každé strany ohraničená přerůstající ofinou - poznávací znamení na ústupu. "Tou opravdu strašidelnou, ostnatou, komiksovou věcí jsem byla před dvěma, třemi lety," říká Jessie na změnu stylu. "Teď určitě přijímám sebe sama jako ženu a i má sexualita je více ženská." Vypadá to na stylovou revoluci přes noc. Jeden den "Lego" ofina a boty na platformě, druhý den rozevláté vlasy a podpatky od McQueena. Ale ve skutečnosti to byl dlouhodobý plán: "Vždycky jsem chtěla vypadat jako teď, ale to nepoutalo pozornost ostatních," říká. "Na začátku vždy musíte udělat něco, co přinutí lidi zeptat se 'Kdo je to?'"Ale je to teď, když ustoupila ze své pantomimické verze sebe sama a opravdu nás zaujala. "Bylo to pohodlné krytí, to určitě," prozrazuje. "Ale teď jsem méně vystrašená. Vším jsem si prošla. Vyšlo mi album, setkala jsem se se špatným tiskem, setkala jsem se se skvělým tiskem. Mám všechno. Opravdu cítím, že jsem nedávno dospěla. Cítím se o tolik klidnější a usazenější ve svém životě."

Jessie J ale není jen o stylu samém. Je zásadně o nečekaně ohromujícím hlasu. Její druhý singl Price Tag se stal #1 v Británii a v dalších 18 zemích. Po celém světě prodala více než 11 milionů singlů. Ale promiň světe - ona je naše. A tento rok prošla přeměnou z popové hvězdy do národní ikony, a to i pro ty, kteří nebyli schopni jmenovat jedinou její píseň.

Je porotkyní ve vlajkové show The Voice UK stanice BBC. Vystupovala na Jubileu. Na scénu, která vypadala průměrně, vkročila Jessie J. BUM. Hlas tak technicky oslňující, kombinovaný s vystupováním na pódiu jako od hudebního ostřílence. Konečně jsme mohli začít relaxovat. Nemusíte být fanouškem, abyste uznali, že její místo v závěrečném ceremoniálu Olympiády bylo zasloužené. A navzdory úzkosti a probdělé noci s sebou přinesla další ohromující show.

Stále se cítí užaslá. "Pamatuju si, jak jsem ve 4 ráno nastoupila, protože trvalo tak dlouho, než se člověk dostal z Olympijského parku. Seděla jsem v posteli, koukala na kamarádku a říkala jí: 'Nemůžu tomu uvěřit...'. Pustila jsem si Come Dine With Me, dala si sýrový sendvič a byla jsem jako, 'Opravdu jsem akorát zazpívala miliardě lidí?'" A dodává se skutečnou sebejistotou: "A pak jsem zjistila, že jsem byla nejgooglovanějším umělcem od smrti Michaela Jacksona."

I když byla Jessie J ještě Jessica Cornish, velkozubé, podivínské dítě z Essexu, nikdy sebejistotu nepostrádala. Nikdy nepostrádala jedinou cennou věc pro život. "Nikdy jsme nebyli chudí, ale ne vždy jsme na tom byli tak dobře, ačkoli já jako malá nikdy nevěděla, kdy byly peníze a kdy ne," říká o svém dětství.

Místo toho měla otce, který si bral ve čtvrtek odpoledne volno ve své práci sociálního pracovníka, aby mohl brát Jessie na West End na vystoupení a matku, která vždy zašila a upravila její baletní cvičky tak, aby malá Jessie vždy vypadala prvotřídně na svých baletních vystoupeních.

Steve a Rose Cornishovi, kteří jsou manželé už 35 let, vypadají, jako že umí správně vydolovat radost ze života. Jessie si pamatuje, jak jí jednou její maminka koupila zlaté plesové šaty z vintage krámu a uspořádala 'Párty ve zlatých šatech', jen, aby je Jessie mohla mít na sobě. Každý musel přijít ve svých nejlepších šatech. Má dvě starší sestry. "Kempovaly jsme v zahradě, náš táta předstíral, že je medvěd. Teď to zní divně, když o tom tak mluvím, ale milovaly jsme to," říká.

Cornishovi, nyní zahrnující i dva švagry a hrstku synovců a neteří, pro ni vždy budou vodícím světlem, kdyby se náhodou ztratila v sobě samé. "Vím, je to teď velmi vzácné," říká. "Takže fakt, že mám solidní základ lásky a vše to, co na tom bylo postavené, neberu za něco, co je samozřejmé. Vím, že když zavolám mámě a tátovi, budou tu za vteřinu, kdybych něco potřebovala."

(...teď v podstatě celá strana o jejím dětství, vyrůstání, BRIT School a nemoci - ZDE překlad z knihy Nice To Meet You, je to téměř stejné, jen obsáhlejší...)

"Myslím si, že je to záležitost pochopení toho, že máte jen jeden život a že si ho uděláte takový, jaký jste si ho udělat chtěli," říká Jessie. A tak se rozhodla si ho udělat nějak takhle: uzdravit se a podepsat smlouvu s malou společností Gut Records. Když Gut zkrachovalo, podepsala smlouvu se Sony jako textařka, poté vpadla do Los Angeles a získala nahrávací kontrakt s Republic Records v USA a s Island Records v Británii. V roce 2009 napsala písničku "Party In The USA", kterou přijala Miley Cyrus a udělala z ní obrovský TOP 10 hit. O rok později sepsala malé temperamentní dílko s názvem "Do It Like a Dude". Možná že Rihanna by to mohla zazpívat? Nebo, ještě lépe, si to nechat pro sebe.

A tak jsme skončili s Jessie, jak ji známe. Nyní zrychlíme a přejdeme na trochu příkrou dráhu. Srovnává se se slávou, dosáhla bodu, kdy kolem sebe buduje neviditelné zdi. Věci, které vidí jako těžké, jsou pochopitelné. Přestala tolik chodit na Twitter poté, co nemohla vydržet čtení všech těch negativních komentářů. "Obzvlášť po Olympiádě. Více lidí jde na Twitter říct, že se jim to nelíbilo, aby z toho udělali nějaké obecné stanovisko." Je paranoidní, když je v noci venku. Vždycky je ve střehu před obávaným foťákem a tím, jak by mohla být vnímána. "Je těžké být ve správné harmonii. Když v klubu tančím jako první, lidi by si mohli myslet: 'Kdo si sakra myslí, že je?' Když netancuju, je to zase 'Kdo si sakra myslí, že je?'" Její první zkušenost toho, že byla tajně natočená, pochází z uličky s těstovinami v Tescu.

A bojuje s tím, jak se jí média snaží někam přiřadit. Dotknuly jsme se tohoto tématu několikrát, prvně ohledně módy, kdy znovu zmínila svou jasný životní styl. "Neberu drogy, ne. Shledávám šíleným, že lidé mají sklenku vína a braní drog postavené na téměř stejné úrovni. Kdy se stalo nenormálním to, že neberete drogy?"

Ale myšlenka toho, že je abstinent, zrozená z jednoho komentáře před pár lety, není správná. "Ráda si dám sklenku vína nebo liči martini."


Poté narazím téma vztahů. Ona je, říká, singl poprvé za dlouhý čas. "Určitě cítím, že můj celkový přístup k lásce a vztahům vyrostl za ten rok opravdu hodně." Záměrně mluví nejasně, když se jí zeptám, co tím myslí. Všichni víme, že přiznala, k radosti bulváru, že v minulosti randila jak s muži, tak se ženami. Loni popřela zprávu o tom, že její bisexualita byla jen více sexy, více prodejná lest její nahrávací společnosti a že je ve skutečnosti lesba.

Když se jí na to zeptám, odpoví: "Už o tom opravdu více nemluvím. Je to jedna z těch věcí, které jsou nudné," krčí rameny, pravděpodobně však plně ví, že něco takového nudné není. "Mluvila jsem o tom. Lidi to zajímalo proto, že to pro některé bylo unikátní, abych byla upřímná. Ale pro mě... Určitě se chci vdát a mít děti, jen se musím ujistit, že ta osoba, kterou potkám a se kterou to provedu, je pro mě ta pravá."

Dále už nezajde, takže si budeme muset počkat, až se ukáže, kdo ta pravá osoba je. Nadhodila jsem, že je odvážné být tak otevřená, aby povzbudila odvahu druhých. Nezávazně přikyvuje a potom řekne: "Myslím, znovu, že to je jedna z věcí, kde si mě média zaškatulkovala. Sexualita by nikoho vymezovat neměla. Nevymezuje mě. Láska by měla být v jádru všeho, co děláte. A já se teď výhradně zajímám o nalezení lásky."

Je zde mnoho důvodu, proč mít ráda Jessie J. Pro její upřímnost, talent, pro její lásku k rodině. Sama sebe označuje jako "napůl muzikantu, napůl terapeuta". Svou hudbu, a potažmo i sebe, bere vážně - a vždycky to tak dělala, jak říká. "Psala jsem básně, které jsem poté měnila v písně, vždycky byly velmi intenzivní. Nikdy to nebylo ve stylu 'Ve škole je kluk, který se mi líbí.' Vždy to bylo jako: 'Co je láska? Co je krása?'," vypráví s předstíranou vážností.

Také je ale velice dobrá v dělání si srandy ze sebe sama, což je vždy roztomilé. Hezky to demonstrovala, když jsme se bavily o jejích tetováních. Na pravém boku má vytetovaný úryvek z textu písně Who You Are ze stejnojmenného debutového alba. Čte se to jako "Don't lose who you are in the blur of the stars." Aspoň na první pohled. Protože když tento úryvek přepisovala pro tatéra, vyhláskovala to špatně. "Don't loose who you are..." nemá tak docela stejný význam. "Nejhorší věcí je, že tolik lidí si to nechalo vytetovat o tak moc lépe než já," směje se. "No dobrá, možná z toho spojení můžu vytvořit úplně nový význam."

Jak se blížíme ke konci, odříkám několik posledních rychlých otázek, které nečekaně pospojují mnoho prvků o tom, jaká teď je - tradiční dívka, která žije divočejším způsobem života, stylový chameleon ve výrobě, globální hvězda, jejíž talent by mohl znamenat potenciál pro status národního pokladu.

ELLE: Oblíbený návrhář?
Jessie: Vivienne Westwood, Balenciaga, Roberto Cavalli, Giles Deacon. Měla jsem na sobě jedny jeho šaty při focení ELLE photoshootu a ty prostě padly na mé tělo jako ulité. Jsem velký, opravdu obrovský fanoušek Acne, Stelly McCartney. Šla jsem tam další den a musela se držet, abych si tam všechno nekoupila. Zavolala jsem jí a šla...
ELLE: Tys jí zavolala?
Jessie: Ano, jsme kamarádky. Poznala jsem ji v paláci... Byla tam, myslím, s někým z rodiny, kdo chtěl se mnou fotku, no a my se daly do řeči...
ELLE: V paláci jsi byla kdy?
Jessie: Po koncertu Jubilea, konala se tam afterparty... Já a Ed (Sheeran) jsme se tam spolu poflakovali. Byli tam i moji rodiče. Will tam byl. A Kate (Middleton). Někdy jí tak lituju. Ten tlak, pod kterým je...
ELLE: Mluvila jsi s ní?
Jessie: Jo. Akorát mi říkala, jak byl Hlas Británie úžasný (Jessie je tam koučka), jak moc se jí to líbilo a jak chodila do školy s Bo (jedna ze soutěžících).
ELLE: A pak jste si ty a Stella vyměnily čísla?
Jessie: Jen jsem s ní mluvila a brzy, doufejme, spolu budeme spolupracovat. Je neuvěřitelná návrhářka. Je tu jeden úbor, černobílý, zlatě opásaný... Ah! Určitě už do módy dorůstám.
ELLE: Je to proces.
Jessie: Je to o sebejistotě. Možná jsem byla trochu vystrašená. Byla jsem nejistá ohledně svého těla, ohledně toho, že jsem už příliš dospělá. Ale to jsem byla holka. Teď jsem žena a chci zajistit, abych si to užila.

• PŘEKLAD JE MÁ PRÁCE, KOPÍRUJTE JEDINĚ S MÝM ZDROJEM! •


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 miro-smajda-daily miro-smajda-daily | Web | 28. října 2012 v 12:20 | Reagovat

wow, tak to si pak přečtu :)

2 Šimon Šimon | Web | 28. října 2012 v 13:10 | Reagovat

už som zahlasoval za POTM, to interview je skvelé

3 Derryn Derryn | Web | 28. října 2012 v 14:03 | Reagovat

Děkuji za přeložení interview, je to celkem dlouhé, pak si to přečtu

4 Mathew Mathew | Web | 28. října 2012 v 16:02 | Reagovat

Ty si uplne zlatucka dakujeme :) a jasne ze som za teba zahlasoval v tej sutazi :)

5 leannrimes leannrimes | Web | 28. října 2012 v 19:42 | Reagovat

Všechno jsem si to během dne přečetla, i tu část o té její nemoci v jiném odkazu, wow, teď ji obdivuju ještě víc! Je kouzelná, a ten její blbý učitel hudby, co ji nechtěl učit, ten si musí rvát vlasy teď! :D

6 Mirco Mirco | Web | 29. října 2012 v 11:41 | Reagovat

wow..to si sa musela namakat pri prekladani..diki moc :) idem si to precitat :) este raz diki

7 Maťo Maťo | Web | 29. října 2012 v 15:08 | Reagovat

Idem to hneď prečítať :-)

8 Brige Brige | Web | 31. října 2012 v 19:32 | Reagovat

mňam...liči....dala bch si:D
Někteří učitelé jsou vážně blbý :D
Fííhaaa...jak dlouho si to překládala??
Sakra...taky bych se chtěla setkat s Kate...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama